Stomatologia dziecięca

Lapisowanie to zabieg polegający na impregnacji zaatakowanych próchnicą zębów mlecznych za pomocą azotanu srebra. Substancja ta sprawia, że zmiany próchnicowe się cofają, a tkanki zębowe z powrotem się utwardzają.

Jednym z najpopularniejszych stereotypów jest przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież prędzej czy później i tak wypadną. To błędne myślenie! Stan zdrowia zębów mlecznych u dziecka ma wpływ na rozwój kości żuchwy i szczęki, a także pojawiające się później zęby stałe. Co więcej, mleczaki są z reguły słabiej zmineralizowane, więc próchnica atakuje je szybciej i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak ropne zakażenia czy konieczność przyjmowania antybiotyków. Przedwczesna utrata choćby jednego zęba mlecznego nie pozostaje też bez wpływu na tworzenie się wad zgryzu, które wymagają później długotrwałego leczenia ortodontycznego. Nie można również zapominać, że w okresie, gdy w buzi dziecka zaczynają pojawiać się już zęby stałe, próchnica z mleczaków może je szybko zaatakować.

Lapisowanie zębów mlecznych to jedna z możliwych metod leczenia próchnicy u dzieci. Wykorzystuje się ją zwłaszcza w przypadkach, gdy ze względu na duże zniszczenie zęba pojawia się ryzyko, że tradycyjne wypełnienie może się nie utrzymać. Zabieg polega na impregnacji zęba azotanem srebra. Jest to substancja o udowodnionym działaniu bakteriobójczym, więc hamuje rozwój próchnicy i chroni ząb przed koniecznością ekstrakcji.

Zabieg lapisowania składa się z kilku etapów. Na początku lekarz oczyszcza ząb z osadu nazębnego z pomocą szczoteczki z wodą utlenioną. Następnie jest on płukany strumieniem zwykłej wody i osuszany sprężonym powietrzem. Po zabezpieczeniu przed dostępem śliny ząb zwilża się płynem dezynfekującym, a później – nasącza przez 2-3 minuty roztworem azotanu srebra. Aby uruchomić jego dobroczynne właściwości, ząb trzeba na koniec posmarować substancją strącającą azotan srebra, czyli np. kwasem pirogalusowym. Wówczas – w połączeniu z twardymi tkankami zęba – azotan srebra tworzy odporny na próchnicę białczan srebra.

Dla uzyskania jak najlepszych efektów, lapisowanie powinno być wykonane trzykrotnie w tygodniowych odstępach. W praktyce jednak zaleca się przeprowadzanie go trzy razy w ciągu jednej wizyty, aby oszczędzić dziecku stresu związanego w wizytą w gabinecie, choć lapisowanie jest krótkie, bezbolesne i bezpieczne dla dziecka.

Wykonujemy bezbolesne, laserowe podcinanie wędzidełek u dzieci

W naszej przychodni oferujemy również naszym małym pacjentom zabiegi laserowe do plastyki wędzidełka. Tego typu zabieg jest mniej inwazyjny i bolesny dla dziecka, a rana goi się o wiele szybciej niż przy standardowej metodzie.